Gaa na ọdịnaya

Bryn Fôn

Shí Wikipedia, njikotá édémédé nke onyobulạ

 

Bryn Fôn (amụrụ na 27 Ọgọst 1954) bụ onye Wales na-eme ihe nkiri na onye na-agụ ma na-ede egwu. Ọ ghọkwara onye omenkà mbụ gụrụ egwu n'onwe ya na BBC Radio Cymru na 1977.

Akụkọ ndụ

[dezie | dezie ebe o si]

A mụrụ Bryn Fôn na Llanllyfni, Caernarfonshire . Ọ gara akwụkwọ na Ysgol Gynradd Llanllyfni yana Ysgol Dyffryn Nantlle tupu ọ gaa n'ihu ịmụ Mmega ahụ na ọmụmụ gburugburu ebe obibi na kọleji. Ọ malitere ọrụ ya n'ịme ndị mmadụ obi añụrị site na isonye na opera Dic Penderyn na 1977. O guzobere òtù egwu Crysbas mgbe ọ hapụsịrị kọleji, na Sobin a'r Smaeliaid na 1988. [1] A họpụtara ya dị ka onye hunk nke ọnwa n'akwụkwọ mgbasa ozi "She" n'afọ ndị 1980. [1]

Ọ malitere ịna-ewepụta abọm ya na ndị òtù ya n'aha nke ya na 1994. Ya na ndị òtù ya mechara mee ngosi n'okpuru aha Bryn Fôn a'r Band, na-ewepụta egwu n'okpuru akara nke ha laBelaBel. O meriri asọmpi egwu Cân i Gymru na 1997, ya na Un Funud Fach .

N'ọrụ ya mgbe e mesịrị, Fôn lekwasịrị anya n'ịpụta n'elu ikpo okwu ma gbanwee egwuregwu Blackbird maka mmepụta nke Theatr Bara Caws nke o so mee na 2010. Ka ọ dị ugbu a, ya na ndị òtù egwu nke ya na-eme ihe nkiri. Ọ na-etinye aka n'ọtụtụ egwu kwa afọ na Wales niile, ọkachasị Royal Welsh Show na National Eisteddfod nke Wales.

Ndụ onwe onye

[dezie | dezie ebe o si]

Mkpọsa nke ịgba ọtụtụ ihe ọkụ nke e jikọrọ ya na usoro asụsụ Welsh malitere na Disemba 1979, nke gụnyere ịgba ụlọ ezumike ndị Bekee ọkụ na Wales. Fôn dere abụ na-eme ka mgbalị ndị uwe ojii na-enweghị isi ijide ndị kpatara ya dị ike ntà. N'afọ 1990, ọtụtụ ndị nchọpụta gara n'ụlọ ya ma jichie ya na onye mmekọ ya, Anna, mgbe ha chọpụtara ngwugwu zoro na mgbidi n'ala ụlọ ya. E jidere ya n'ụlọ ọrụ ndị uwe ojii dị na Dolgellau ruo awa iri anọ na asatọ tupu a tọhapụ ya n'eboghị ya ebubo. C'mon Midffild! ya na ya so eme égwu, Mei Jones, ka e jidere n'otu oge ahụ.[2]

Na Jenụwarị 2011, a mara ọkwa na Bryn Fôn bụ otu n'ime otu narị mmadụ jụrụ ịkwụ ụgwọ Ikike TV ha dị ka akụkụ nke ngagharị iwe Cymdeithas yr Iaith Gymraeg megide atụmatụ ibelata mmefu ego nke ụlọ ọrụ TV Welsh, S4C, na atụmatụ ịnyefe ikike nke ọwa ahụ na BBC.

Fôn na-arụkwa ọrụ ndọrọ ndọrọ ọchịchị na nkwado nke asụsụ Welsh, ọ bụkwa onye na-akwado Nnwere onwe Welsh.[3]

Bryn Fôn na ngagharị iwe Cymdeithas yr Iaith Gymraeg. Ihe edere na ihe ngosi o ji, bụ: "Nọgide na-enwe ụlọ akwụkwọ na obodo nta anyị na-asụ asụsụ Welsh".

Fôn a lụọla nwanyị ma nwee ụmụ abụọ.

Nkọwapụta Égwú

[dezie | dezie ebe o si]

Abọm ya Gasị

[dezie | dezie ebe o si]
Ìgwè Aha ya Afọ Akara ndekọ
Crysbas Draenog Marw / Y Nhw (Wil Bach) 1978 Saint
Crysbas Ond ... Mae 'Di Bwrw 1979 Saint
Sobin a'r Smaepretis Ta-ta Botha 1989 Saint
Sobin a'r Smaepretis Sobin a'r Smaewn - 1 1990 Saint
Sobin a'r Smaepretis Caib 1991 Saint
Sobin a'r Smaepretis Rhaw 1992 Saint
Bryn Fôn Dyddiau Di-gymar 1994 Ihe Ndị A Na-akpata Obi Ụtọ
Bryn Fôn Dawnsio ar na Dibyn 1998 Ihe Ndị A Na-akpata Obi Ụtọ
Bryn Fôn Caneuon Tecwyn na Tractor 2004 Saint
Bryn Fôn a'r Band Abacus 2004 laBelaBel
Sobin a'r Smaepretis Goreuon Sobin 2005 Saint
Bryn Fôn a'r Band CAM 2005 laBelaBel
Bryn Fôn a'r Band Ịkụ aka 2008 laBelaBel
Bryn Fôn a'r Band Na Goreuon 1994-2005 2009 Saint
Bryn Fôn a'r Band Ynys 2014 laBelaBel

Ime Ihe nkiri

[dezie | dezie ebe o si]
Afọ Ihe ngosi Ọrụ Ihe odide
1979 Mkpụrụ ọka bụ akwụkwọ ndụ akwụkwọ ndụ Robbart
1982 Na Gosb
1986 Siwan William nke Braose E gosipụtara ya na 27 Disemba 1986
1988 Lliwiau Rheinallt Vaughan
1988–1994, 2004 Ọ bụ Midffîld m! Tecwyn Parri
1989 Akpụkpọ ahụ Maazị Morrison Usoro nke 2
1990 Ụbọ akwara Onye na-asọ mpi Onye mmeri
1990 Mwy Na Phapur Newydd
1990 O.M. Owen Morgan Edwards
1991 Oge N'èzí Manawydan
1991 A na-eweta ya Cyffion Ifan Gruffydd
1994 Dwylo
1994–1997 Pengelli Gwyn Lloyd Usoro 1-4
1997 Ụbọ akwara Onye na-asọ mpi Onye mmeri
1999–2005 Talcen Caled Ndị Hughes 5 usoro; 34 episodes
2000 Mezion Glandŵr
2001 Na Stafell Ddirgel Huw Morris
2001–2002 Uche Ịchụ Egwu DC Meic Challis Usoro 3-4; ọ pụtakwara na mbipụta Welsh Yr Heliwr .
2002 Eldra William
2007–2008 Tipyn ma ọ bụ Stad Ed Lovell Usoro oge niile; usoro 6-7
2008–2010 Ista'nbwl
2013–2015 Gwaith/Cartref Brynmor Davies Usoro 3-5
2016–2017 Anita Bedwyr Usoro 2
2017–2018 Pobol na Cwm Dr. Elgan Pritchard Usoro a na-eme mgbe niile
2018 Bryn Fôn nwere PTSD Onye na-eme ihe ngosi
2019 Ihe zoro ezo Hefin Mathews Usoro nke 2; gosipụtakwara na nsụgharị Welsh Craith .
2021 Bryn Fôn: Tortis am Feibion Glyndŵr Onye na-eme ihe ngosi Otu ugboro pụrụ iche
2022 Ọchịchị Ed Lovell Gbanwee na Tipyn o StadTipyn ma ọ bụ Stad

Edensibịa

[dezie | dezie ebe o si]
  1. 1 2 Interview with BBC Cymru
  2. "25 years later... why have we still not caught the cottage burners?", Daily Post / icNorthWales, 9 Dec 2004. Retrieved on 12 September 2022.
  3. AUOB Cymru say independence march will go ahead despite Wrexham Council opposition (en-GB). Nation.Cymru (2022-06-27). Retrieved on 2022-09-01.

Njikọ mpụga

[dezie | dezie ebe o si]